Spieniacz to najbardziej wrażliwa część ekspresu do kawy. Konstrukcja tego elementu urządzenia zakłada przepływ gorącej pary i mlecznej piany, jednak producenci nie znaleźli jeszcze jednolitego mechanizmu, który gwarantowałby długotrwałe i bezproblemowe działanie spieniacza. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim rodzajom i przyczynom uszkodzeń, które powodują, że spieniacz do cappuccino nie działa w ekspresie do kawy.
Jakie awarie spieniacza występują
Istnieje kilka rodzajów typowych awarii spieniacza, które są wynikiem nieprawidłowego użytkowania i obsługi ekspresu do kawy, bądź wad montażowych lub transportowych urządzenia. Najczęściej w ekspresach do kawy:
Nie ma pary. Wartość spieniacza polega na tym, że mleko jest ubijane nie mechanicznie, ale za pomocą silnego strumienia pary i specjalnej końcówki lub wewnątrz ekspresu do kawy także z użyciem strumieni gorącego powietrza i pary. Jeśli para nie jest generowana, może to wskazywać na cały szereg problemów, od prostego zanieczyszczenia po uszkodzenie kluczowych części.
Spieniacz nie ubija piany. Jeśli para jest wytwarzana, ale jej ilość jest niewystarczająca lub ciśnienie nie jest na tyle wysokie, aby stworzyć gęstą piankę do cappuccino, wskazuje to na problemy z generatorem pary lub nieprawidłowe ustawienia.
System nie zasysa mleka. To bardziej lokalny problem, który nie jest rozwiązany we wszystkich serwisach: jeśli czyszczenie i odkamienianie nie pomagają, rozwiązaniem będzie wymiana kosztownego elementu. W niektórych przypadkach przy nieostrożnym obchodzeniu się ze spieniaczem można go mechanicznie uszkodzić, zginać lub łamać przez kuriera podczas transportu lub z niewiedzy. W takim przypadku na pewno będzie konieczna całkowita wymiana części.
Przyczyny awarii spieniacza
Czynników powodujących, że spieniacz do cappuccino nie działa w ekspresie do kawy, jest dość wiele. Wykrycie tego, który spowodował awarię Twojego urządzenia, jest dość trudne bez profesjonalnej diagnostyki. Z doświadczenia naszych specjalistów, następujące przyczyny prowadzą do awarii spieniacza:
Zator w systemie generacji pary spowodowany twardą wodą lub brakiem regularnego czyszczenia.
Zator w systemie doprowadzenia mleka spowodowany użyciem zbyt tłustego mleka (zaleca się naturalne mleko o zawartości tłuszczu nie większej niż 3,5%) Nieprawidłowo zamontowany dyspenser. Usterki w przewodach, kanałach powietrznych, adapterach i uszczelkach. Uszkodzenie bloku termicznego lub czujnika temperatury. Awaria bloku parowego. Jednak lista problemów powodujących awarię nie kończy się na tym. W niektórych modelach urządzeń Krups i Nespresso jest to spowodowane podstawowym błędem w oprogramowaniu: już po kilku dniach od zakupu maszyna zaczyna wymagać odkamieniania, a po nim część przestaje działać bez widocznych przyczyn. Błąd ten można naprawić, wymieniając elektromagnetyczny zawór.
Co robić, gdy spieniacz nie działa
Zanim wezwiesz serwisanta do naprawy ekspresu do kawy, możesz spróbować najprostszych, ale skutecznych metod usuwania problemów ze spieniaczem:
Przeprowadź odkamienianie ekspresu do kawy zgodnie z instrukcją producenta, używając specjalnego środka. Dokładnie sprawdź wszystkie widoczne części urządzenia pod kątem uszkodzeń, pęknięć. Uszkodzenie zasilania prowadzi właśnie do problemów ze spieniaczem w modelach Bosch. Wyczyść widoczne części przewodu mleka z tłuszczowych resztek, jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, spróbuj wyczyścić dyspenser wykałaczką. Jeśli te czynności nie pomogły lub nie ryzykujesz naprawy urządzenia bez doświadczenia, zalecamy wezwanie profesjonalisty z firmy „AGD Group”. Nasi specjaliści:
Przeprowadzą profesjonalną wewnętrzną diagnozę uszkodzenia. Wymienią dowolną potrzebną część od bloku parowego po czujnik temperatury. Przeprowadzą dokładne czyszczenie wszystkich systemów ekspresu do kawy z gwarancją. Sprawdzą i, jeśli to konieczne, wymienią uszczelki i uszczelniacze w przewodach wodnych. Opowiedzą, jak prawidłowo korzystać z ekspresu do kawy.